STARSZACY W PAŁACU MŁODZIEŻY

Pracowite Skrzaty wybrały się do Pałacu Młodzieży na spektakl pt. "Idzie Grześ". Inscenizację przygotowały dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy.

Czytaj więcej!

PRACOWITE SKRZATY W FILHARMONII

15 maja Pracowite Skrzaty odwiedziły Filharmonię Pomorską. Tematem koncertu był "Przecinek muzycznej myśli". Jak wskazuje sama nazwa, przecinek coś przecina. Ten maleńki znaczek odnajdziemy również w zapisie nutowym. Umieszczony na górze pięciolinii wskazuje miejsce zaczerpnięcia powietrza muzykom grającym na instrumentach dętych i artystom śpiewakom. To oddech, jakże dla wykonawców ważny. Przedszkolaki dowiedziały się o miejscach, w których może a w których absolutnie nie powinien się pojawić i dlaczego? Przekonały się, jak brzmi ta sama melodia z oddechami umieszczonymi w miejscach przypadkowych i tymi muzycznie uzasadnionymi. Spotkanie to wspaniała okazja do porozmawiania o frazie muzycznej i kolejna do przeprowadzenia tak lubianych dźwiękowych doświadczeń.

Czytaj więcej!

ZABAWY MUZYCZNE

W maju przedszkolaki wzięły udział w zajęciach muzycznych poprowadzonych przez studentki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Czytaj więcej!

MOBILNA SZKOŁA RECYKLINGU

Mobilna Szkoła Recyklingu jest autorskim projektem Miasta Bydgoszczy, w ramach którego miejscy edukatorzy docierają do szkół i instytucji by poprowadzić warsztaty dotyczące tematyki prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. W naszym przedszkolu warsztaty przeprowadziła pani Hanna Maszke. Pzedszkolaki poćwiczyły sobie tę umiejętność na próbkach śmieci przyniesionych przez naszego gościa.

Czytaj więcej!

SADZIMY DRZEWA

W ramach przyznanego Bydgoskiego Grantu Ekologicznego pod hasłem "Przyroda w mieście" nasze przedszkolaki wzięły udział w wielkim narodowym sadzeniu drzew- akcji #sadziMY , zorganizowanej przez Lasy Państwowe. Najstarsze grupy- "Pracowite Skrzaty" i "Pszczółki" posadziły na terenie przedszkola drzewka, którymi będą się opiekować.

Czytaj więcej!

URODZINY - KWIECIEŃ

Dziś składamy najlepsze życzenia przedszkolakom świętującym urodziny w kwietniu. Sto lat i spełnienia dziecięcych marzeń!

Czytaj więcej!

KONCERT "WIOSENNE PORZĄDKI"

Na kwietniowym koncercie uporządkowaliśmy formy muzyczne, ułożyliśmy je według epok, stylów, charakteru, rytmu, dynamiki, kolorystyki i harmonii. Poszukaliśmy podobieństw i różnic, aby wyeliminować chaos na rzecz czystych współbrzmień. Czy splot różnych grup instrumentalnych może stworzyć perfekcyjny efekt muzycznego poczucia estetyki? Wyjaśniliśmy pojęcie dysonansu, polirytmii, kakofonii, a także eufonii w muzyce. Wszystko pomogli zrozumieć muzycy z Filharmonii Pomorskiej. Nie traćmy czasu, niech budząca się do życia przyroda będzie dla nas motywacją do pracy.

Czytaj więcej!

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Światowy Dzień Książki to coroczne międzynarodowe święto na cześć książek i czytelnictwa obchodzone 23 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich oraz zachęcania ludzi do częstszych wizyt w bibliotekach i księgarniach. W naszym przedszkolu czyta się chętnie i dużo. Dzieci odwiedzają zaprzyjaźnioną bibliotekę, czytają książki przynoszone z domu i z przedszkolnej biblioteczki. Zapraszamy do czytania naszych rodziców, którzy czytają na co dzień oraz w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Organizujemy też spotkania pod hasłem CAŁA BYDGOSZCZ CZYTA DZIECIOM, podczas których czytają znane osobistości z naszego miasta. 5-latki wykonały plakat pt. 'Sto powodów aby czytać książki". Czytajmy!

Czytaj więcej!

EKOLUDKI I OGRÓDKI

W związku z realizacją Ekoprojektu pt. "Przedszkolne Ekoludki zakładają swoje ogródki" nasze przedszkolaki zmieniły się w małych ogrodników. W marcu w salach dzieci tworzyły "ogródki na oknie" i siały nasiona pomidorów, rzodkiewek, mięty, bazylii, sałaty, fasoli, rukoli i szczypiorku. W połowie kwietnia do warzywniaka trafiły sadzonki tych roślin oraz została wysiana m.in. marchewka i pietruszka. W maju do szklarni i warzywniaka trafiły pomidory a dodatkowo w warzywniaku zostały zasiane ogórki i cukinia oraz różne zioła. Dzieci bardzo zaangażowały się w dbanie o warzywne ogródki. Pamiętały o pikowaniu roślin, ich podlewaniu a także wyrywaniu chwastów. Bardzo duże podziękowania należą się rodzicom, którzy zaangażowali się w projekt i dostarczyli do przedszkola ogromne ilości ziemi oraz nasion. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na zbiory.

Czytaj więcej!

DZIEŃ ZIEMI 2024

22 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest prowadzenie edukacji ekologicznej oraz popularyzacja wiedzy o zagrożeniach życia na Ziemi (zmiany klimatyczne, susze, degradacja wód i lasów, zanieczyszczenie odpadami itp.) oraz wiedzy przyrodniczej. W tym roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Ziemi jest "Planeta kontra tworzywa sztuczne". W naszym przedszkolu dzieci uczą się, co może zrobić każdy z nas dla naszej planety - segregowania śmieci, pakowania zakupów we własną torbę wielokrotnego użytku, korzystania z własnych kubków, bidonów, śniadaniówek, itp. Przyłączyliśmy sie do sprzątania swojej okolicy, sadziliśmy nowe drzewka, założyliśmy własny ogródek warzywny. Ratujemy naszą Planetę.

Czytaj więcej!