KĄCIKI FROEBLOWSKIE U STARSZAKÓW
W październiku najstarsza grupa po raz pierwszy pracowała w kącikach zabawowo- zadaniowych wg pedagogiki Froebla.
Co to są kąciki?
Kącik badawczy – to miejsce, w którym dziecko działa zarówno w sposób swobodny, jak i kierowany. Zabawy badawcze wyrażają dziecięcą potrzebę eksplorowania.
Kącik twórczy (twórczych prac ręcznych) – to miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać kreatywność, twórczość i zamiłowanie do aktywności artystycznej.
Kącik gospodarczy – to miejsce, w którym prowadzone są zajęcia kulinarne i ogródkowe, najczęściej ma charakter małej kuchni lub ogródka. Dzieci uczą się w nim przyrządzania łatwych potraw, ćwiczą eleganckie nakrywanie do stołu i poznają zasady savoir-vivre’u. W części ogródkowej zajmują się pielęgnacją roślin, ziół i kwiatów.
Kącik darów – to miejsce, w którym znajdują się pudełka z darami. Oprócz nich w skład kącika wchodzą również elementy tzw. małego i dużego świata, czyli zabawki przedszkolne: figurki z jajek niespodzianek, plastikowe postac
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W piątek (4 listopada) obchodziliśmy "Dzień postaci z bajek". Najstarsza grupa podzieliła się na drużyny i wzięła udział w zabawach związanych z bajkami: odgadywała z jakiej bajki pochodzi odtwarzana piosenka oraz dopasowywała charakterystyczne elementy do danej bajki. Zadaniem wymagającym współpracy było układanie z darów Froebla bajki na podstawie wybranej przez kapitana dryżyny ilustracji. Grupa starszaków doskonale poradziła sobie z tym zadaniem. Powstały piękne i ciekawe prace. Każdy kto chciał mógł również na chwilę zmienić się w bohatera wybranej bajki: "Psiego patrolu" lub "Krainy lodu" i zapozować w foto- budce. Po południu dzieci samodzielnie stworzyły opaski na głowę z ulubionymi bajkowymi postaciami.
PRACOWITE SKRZATY TWORZĄ LAS
W czwartek (27 października) najstarsza grupa konstruowała makiety nt "Las". Dzieci wykorzystały w tym celu przyniesione rolki po papierze, rozłożone kartony, kolorową bibułę oraz materiał przyrodniczy: szyszki, kasztany i liście. "Pracowite skrzaty" wykazały się dużą samodzielnością oraz pomysłowością przy tym zadaniu a przy okazji rozwinęły swoją umiejętność pracy w zespole. Na zakończenie zajęć zostały stworzone cztery piękne i wyjątkowe makiety.
Czytaj więcej!LEŚNICZY W PRZEDSZKOLU
W piątek (28 października) odwiedziła nas pani leśnik. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca leśniczego, jak można sprawdzić wiek drzewa oraz jak zmierzyć obwód drzewa. Na zakończenie zajęć każde dziecko mogło wybrać sobie pamiątkowy breloczek.
Bardzo dziękujemy za wizytę.